Tisíce slov zbytečných říct

17. ledna 2011 v 18:00 | Lobelie |  Other shits
No, takhle. Chtěla jsem do nadpisu článku dát něco jako "elytní jaziková zkupyna", ale i moje vlastní oči nad něčím takovým trpěly - a nakonec, nehodlám si plevelit vlastní stránku, no ne? Teda rozhodně ne vYpAtLáTůůŮrQem.
Takže, v první řadě doufám, že mi skupina Sagittari odpustí to, že jsem jim sprostě ukradla úvodní část textu z perfektního kousku Za maskou, ale ono to snad ani říct nejde.
Co říct o českém jazyce? Jistě, je to pěkná mluva. Rozmanitá, složitá, takže si člověk může připadat chytře, se spoustou zvláštních výrazů... Na druhou stranu jazyk, která na světě blíž zná přibližně 10 milionů lidí a bůhví, jestli se v něm i těch 10 milionů lidí orientuje. Jak tak občas zběžně oběhnu diskuze typu Novinky.cz nebo Lide.cz, začínám mít nepěkný pocit, že ne. Ono když někdo napíše "děti si hráli" a ospravedlňuje to tak, že děti jsou přece živoucí tvorové, tudíž tam přece logicky bude měkké i, docela mě jímá hrůza. Jistě, ne každý má jazykový cit. Někdo napíše "úzký průsmik" bez mrknutí oka, jinému nepřipadá divné, když někde vidí napsáno "oni se milujý". Ale řekněte, není to poněkud... smutné? Pořád vyřváváme do světa, jak jsou Češi nejlepší, jací jsme vlastenci a kdesi cosi a přitom neznáme ani vlastní jazyk. To mi na tom připadá to nejsmutnější.
Jistě, dalším problémem je poameričťování, poangličťování a kudlavíco ještě. Přiznám se bez mučení, nejsem zrovna nejukázkovější vlastenec a kdo sem zabloudí trochu častěji než jednou za milénium, asi si všimne, že v článcích hodně používám citace i angličtinu jako takovou. Ale to už je jenom můj problém. Teď se nechci nijak vyzdvihovat, to ne, ale snažím se psát bez chyb, i když že by to bylo zrovna spisovně... Jistě, překlepy jsou něco lehce jiného. Obzvlášť když píšu s klávesnicí na klíně, že ano... Překlepy jsem schopná tolerovat pokud jich není na každou větu deset. Ale čeho nejsem schopná, to je tolerance duševně nevyspělých harantů, co mají pocit, že tímto kurvením našeho jazyka něčeho dosáhnou.
Ale vraťme se k problému s angličtinou. Možná to někoho překvapí, ale nemám ji raději než čestinu, jak je teď často "in". Ano, když chcete psát text, tak se s angličtinou pracuje líp, je lehčí vyjádřit svoje myšlenky. Ale mateřský jazyk je mateřský jazyk.
Protože přesto, že nemám Čechy jako národ příliš v lásce, pořád je čeština mým mateřským jazykem a nechci, aby zanikla jenom proto, že jsou její mluvčí líná prasata, co jsou beze studu schopni napsat "jeleň", protože jsou přece dva "jeleňi".
Jednoduše řečeno, na kurvení češtiny jsem alergická. A až svět zachvátí růžová vlna demence, tak neříkejte, že jsem vás nevarovala.
A teď už mi radši někdo zavřete můj ukecaný zobák, prosím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 17. ledna 2011 v 18:18 | Reagovat

Pravda.Líbí se mi tenhle článek .Taky nejsem žádný extra vlastenec ,ale čeština se mi líbí .....

2 Malma Malma | Web | 17. ledna 2011 v 18:22 | Reagovat

no o tomhle mi něco povídej... to mi vždycky dokáže hnout žlučí. jednou mi jeden kluk napsal "myluju tě", načež jsem se s ním rozešla :D

3 Lobelie Lobelie | Web | 17. ledna 2011 v 18:32 | Reagovat

[1]: Díky :)

[2]: Chudáček, to tě asi miloval opravdu "sylně" :D Mně nikdo nic takovýho nikdy nenapsal, takže já jsem v klídku :D Moje jediná češtinářská úchylka je, že všude podvědomě zdvojuju k, to se pak vždycky naopravuju :D Ale tak to je úchylka pro dobrou věc... :D Či spíše pro dobrou osobu.

4 pleague rat pleague rat | Web | 17. ledna 2011 v 19:15 | Reagovat

[3]: mě mnohem víc baví kurnit angličtinu :D no neni to krása když ísto "elephant" napíšu "Elephant Elephant"? :D (jestli neznáte, okamžitě YT a zadat "Evelyn Evelyn - Elephant Elephant") XD
češtinu nemám ráda. Pořád nějaká výjimka z pravidla a kdo si to má pamatovat? ale je pravda že mi sem tam zahejbe střevama "myluju the" napsaný na baráku. K těm dětem, nám učitelka říkala "děti jsou tvrdý" xD + děcka....jsou tvrdý XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama