Oblíbená kniha... Jen kniha?

6. prosince 2010 v 17:56 | Lobelie |  The Reaper
Zase po dlouhý době jsem mrkla na Téma tejdne... Objevilo se tu něco, po čem bych nejspíš na základce hrábla všema deseti. Ale já už na tohle nehraju. Nicméně, vzhledem k tomu, že ono Téma je zase po dlouhý době docela fajn, říkám si, proč by ne.

Kolik já jsem vlastně za svůj život přečetla knih? Hodně, vo tom žádná. Ale o který z nich můžu říct, že je moje nejoblíbenější? Toť otázka.
Jedna z mejch prvních oblíbenejch knížek byly Divoké kočky od Erin Hunterové - nutno přiznat že i teď si ji vždycky ráda přečtu znova. Nuže co, za život už jsem odchovala dost koček na to, abych byla zhruba schopná popsat, jak tyhle zvěře fungujou, ale o tom to není. To hlavní je to, že je rozhodně pěkně napsaná a dobře se čte, já ji přelouskla za jedno odpoledne. Rozdíly ve stylu psaní nejsou jako ve Studně (a to nemyslim nijak kriticky, Studna je nakonec naše literární dítko), člověk by nepoznal, že to psaly tři ženský :)
Jenže co dál? Komedií moc nečtu. Myslim tim vyloženě komedií. Nějak v tom neshledávám svůj hlavní požitek - i když pokud se v celkově vážným příběhu vyskytne zabijácká hláška, dokáže mě poslat do kolen o to víc. Ale kdybych už měla jmenovat oblíbenýho zástupce žánru, rozhodně udávám Lepší než život, autoři pánové Rob Grant & Doug Naylor. Červenýho trpaslíka miluju i v seriálový podobě - a když se to převede na papír, je z toho jenom další jiná verze tohohle bránicotrhacího zabijáku. Doma schraňuju všechno, na čem se buď jeden nebo oba pánové podíleli (včetně Neschopnosti a Kolonie ;), ovšem tahle část mě pravidelně dostává nejvíc. Rimmer alias Trixie v imaginárním vánočním městečku pana Listera. To už zní skoro jako Opice s kšandama v Rubikově kostce profesora Laskonky... Ale to už je zas něco trochu jinýho.
Můj nejoblíbenější autor vůbec je Stephen King, to asi nemusim řikat. Jednak je to mistr hororu, jednak se vyznačuje tím, že do onoho hororu vždycky šoupne něco, co mě nutí tlemit se v kuse další měsíc, jednak často používá jméno Henry a... Ale kuš :D
Od Kinga jsem toho četla poměrně dost, rozhodně víc, než asi od kohokoli jinýho (pokud nepočítám pána jménem Terry Deary, ale to je taky trochu jiná pohádka). Noční směnu, Pátou čtvrtinu, Za soumraku, Dolanův cadillac, Dolores Clayborn, Řbitov zviřátek, To, Osvícení, Svědectví... Bylo by toho víc, ale nechce se mi to vyjmenovávat.
Přestože řemeslně nejlepší knížkou je pro mě asi To, obecně nejradši mám dvě, obě už tu padly: Řbitov zviřátek a Osvícení. Speciálně teda druhou jmenovanou. Možná proto, že mi vrací moje dávný noční můry. Zvířata z keřů, co vás sledujou, když se nedíváte a když se otočíte, vždycky jsou trochu blíž... Sny plný strachu z toho, co přijde, co musí přijít a hlavně z toho, že to nikomu nemůžete říct, protože se na vás bude dívat jak na blázna... Pocit falešnýho bezpečí a toho, že to pravý zlo je vlastně blíž, tak blízko, že proti němu nedokážete bojovat... Vlastně je to přes všechno nadpřirozeno, co se tam vyskytuje, hlavně naprosto dokonalej obraz lidskýho šílenství. Toho, kam až vás dokážou dostat noční můry v baráku, ze kterýho nemůžete odejít. A toho pocitu beznaděje, když si uvědomíte, že vás ta okolní atmosféra pomalu rozežírá zevnitř...
Možná tuhle knihu miluju tolik proto, že s těma postavama tak nějak soucítim. Moje noční můry jsou věc, kterou bych nikomu nepřála zažít. Možná proto mě tahle knížka tak bere, protože se v ní svým způsobem vidim. Šílenství... Co je to vlastně za stav? Kdy začíná, kolik toho člověk může vytrpět, než se dá označit za šílence? O tom totiž Osvícení je. Ani ne tak o napřirozenu, ne tak o minulosti... Je o šílenství.
Vrána k vráně sedá, říká se. Dle výběru můžete soudit, co jsem za člověka. Klaustofobní cvok se strachem z neznáma, jistě. A o to tu taky jde, o neznámo. Člověk se bojí toho, co nezná. Proto existujou horory. Suďte, jak chcete. Já už nikdy normální nebudu.

= Možná nakonec vážně nejsem víc než šílenec, co se ještě pořád topí v nočních můrách. =
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 reepicheep reepicheep | Web | 6. prosince 2010 v 18:07 | Reagovat

:)

2 Leňule Leňule | Web | 6. prosince 2010 v 19:22 | Reagovat

Ahojky,moc se omlouvám za reklamu,ale hlásneš mi prosím zde:http://zacacody.blog.cz/1012/2-kolo-sonc  budu ti moc vděčná a kdykoliv oplatím,ještě jednou děkuju :-)

3 Lobelie Lobelie | Web | 6. prosince 2010 v 19:34 | Reagovat

[2]: Stačí NE jako jasná odpověď? No, i kdyby nestačila...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama