V2 - mise splněna aneb pseudorecenze

24. října 2010 v 14:26 | Lobelie |  Other shits
Konečně jsem díky Arnieho ochotě a svojí malé trpělivosti dokoukala Vares 2 - Jäätynyt Enkeli - jistou velmi sympatickou, černočerně finsky humornou detektivku. Berte tohle ani ne tak jako recenzi, spíš jako zcela neobjektivní zhodnocení zapadlého filmu s úžasným soundtrackem a neméně úžasnými herci.

"I've been, sort of, thinking."
"You've been thinking? Really?"

Zbytek pod lajnou :DPříběh je vlastně jednoduchý. Celou hodinu a půl (a pro puntičkáře pár minut navíc) se řeší smrt mladé Mirjami Sinervo, bývalé přítelkyně frontmana metalové skupiny Dante Hell, která šla v noci po koncertě domů a od té doby ji nikdo neviděl - její tělo našli až na jaře, když roztál sníh. (Od toho i název filmu - Jäätynyt Enkeli neboli Zmrzlý anděl. Plus další taková "náhoda" - jak se jmenuje song, kterým začíná film a který je čirou náhodou debutovým singlem skupiny Norther? ;)
Vyšetřování její smrti má na starosti Jussi Vares jakožto hlavní postava tohoto filmu, po kterém získal jméno. Poměrně brzy zjišťuje, že slovo "věrnost" Mirjami nikdy moc neříkalo, tudíž že vrahem může být prakticky celá Evropa, ne-li ještě dál - a začíná se zaplétat do kolotoče různých zdánlivě nesouvisejících událostí, které nakonec vedou k zajímavému konci.
Celý příběh je vlastně jen bizarní souhra náhod, mozaika, jejíž kousky snad ani neexistují, natož aby se daly poskládat. Nenechá vás chvíli vydechnout, protože jakmile se objeví zdánlivě neškodná a klidná scéna, okamžitě se stane něco, co ji převrátí o 180 stupňů vzhůru nohama. Navíc se vyskytuje příliš mnoho otazníků, které k sobě snad ani nemůžou patřit.
Kdo jsou Käppärä Boys? Čeho se Mirjami bála? Co znamená FC? Je Lila víc herečkou než normálním člověkem? A jakou roli v tom všem sehrál samotný Dan?

"You're the ugly, fat, pimple-faced fucker who used to beat me up?"
"Oh, you remember me."


To by bylo tak zhruba k příběhu. Od Jäätynyt Enkeli jsem očekávala klidnou detektivku s jasným koncem. Omyl.
S cenzurou scén, nedejkudlo s vypípáváním sprostých slov se nikdo neobtěžoval, což je ale dle mýho dobře, protože pak by to dopadlo jak cenzurovaná verze In Your Face a z původního základu by zbyla tak půlka. Teď to nemyslím tak, že je celá tahle sranda postavená na sprostých slovech, není. Jenom se jich tam prostě vyskytuje hodně :D Jo, je to snímek obsahující spoustu kontroverzních témat. Násilí a sex na každým rohu. Pravda, nic vyloženě natvrdo tam vidět není, ale tak tady by nebylo o co stát.
Co se mi rozhodně líbilo, to byly postavy. Vares byl sympaťák už od začátku, Arska smolařský stařík, který toho kvůli duševní nevyrovnanosti napáchal víc, než je zdrávo, Pusenius prototyp debílka s flaškou místo mozku, Mirjami kurvička na entou a Veko byl jednoduše hajzl, který to měl ale v hlavě možná srovnanější než většina ostatních. A Jasper Pääkkönen jako Dani Hellman osobně byl jednoduše k sežrání :)
Herci hráli na výbornou - obzvlášť se mi líbila například naoko hysterická, vypočítavá Lila. Stejně jako zhrzená mechanička Jaana, která byla sice hodně odstrčenou postavou, ale zároveň i perfektně podanou. Jednoduše ženská, co si to s chlapem vyřídí po svým ;)
No a Norther se svojí Frozen Angel jako Daniho křoví, aneb prapůvodní Důvod, proč na to koukám, o těch snad ani nemusim mluvit. Přestože Petri neřek za celej film ani slovo a mihnul se tam asi třikrát, pokud jsem dobře počítala... Ono se na něj s Kridem tak nádherně koukalo :D
Pokud tedy vynechám vedlejší postavy a ty, co hrály samy sebe, v anketě o nejlepší postavu mám jasno. Dan Hellman zvaný Dani, frontman Dante Hell, podivínský zpěvák s hypnotizujícíma očima, úžasným hlasem a charismatem až na půdu. Rozhodla jsem se, že si nutně potřebuju sehnat Zamrzlou zemi - tam je sice mistr Pääkkönen k nerozeznání, ale krásnej je i tak :D Ano, dobrá, jsem úchyl, ale postava Daniho byla jako balzám pro má labilní finofilní očíčka :)
K soundtracku se snad ani nemusím vyjadřovat - nezůstalo totiž jenom u Northerů. Kromě nich máte možnost zaslechnout i počiny takových jmen jako Tarot nebo Amon Amarth - sice většinou jen jako kulisu ke scéně, případně hudbu z rádia, to ale nic nemění na tom, že tam jsou.
Co mě na druhou stranu zklamalo, to byla asi jenom jedna věc, a sice to, že celá banda Dante Hell se tam nevyskytovala ani z poloviny tak často, jak by mi bylo milo :D Ale tak to je asi jenom můj osobní problém, s čímž nic neudělám.

"Has anyone told you that you have a very interesting ass?"
"Yes. My doctor. Just before they cut my hemorrhoids."


Celý film je prošpikovaný tou nejbrutálnější verzí finského černého humoru - ať už v případě hlášek, nebo situací. Bizarní situace a kulervoucí kydy, které postavy s vážnou tváří vypouštějí z chlebáren, jsou vstupenkou k hromadě dalších prochechtaných minut (nehledě na to, že jedna postava se skutečně jmenuje Kullervo. Asi věděli proč :D). 
Kromě toho se zde - pokud mne mé sluchové orgány neklamou - objevuje i zmínka o slavné bodomské louži. Ne pravda jako o kapele, ale o události - kdo někdy kolem 49. minuty při rozhovoru Varese s policajty zaslechne jméno "Nils Gustafsson", má u mě laskavost ;)
Přes to všechno je ale celý film kulový oproti tomu, co přijde minutu před koncem. Závěr je totiž tak bizarně jednoduchý, že můžete udělat dvě věci - buď nadávat nad promarněnými devadesáti minutami života a snímek urychleně odsoudit, nebo nevěřícně zírat, pak se začít chechtat jako blázni a považovat to za hodně vydařenej Matrix. Já jsem patřila do té druhé skupiny - a proto, až se mě zase někdo bude ptát na nejoblíbenější film, zaručeně už budu znát odpověď ;)
V2
Takže, shrňme moje neobjektivní názory: plusy za soundtrack, postavy, za herce, kteří je ztvárnili, za mistra Pääkkonena, za to úžasný finský perrrkele, za perfektní šílený závěr... A za Petriho :D

Z tohoto filmu jsem si odnesla tři poznatky:
1) Nikdy nechoďte na koncert svého bývalého
2) Co se týče pohlaví a lidské orientace, možné je všechno
3) A pokud se vás na letištních záchodech někdo zeptá, jestli nemáte hodinky, radši mu odpovězte ;)

U mě jednoznačných pět hvězdiček a pokud jste cvok, máte rádi detektivky, finský metal a týpky s podivnýma očima, nemůžu doporučit nic lepšího na sobotní večer ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Malma Malma | Web | 24. října 2010 v 19:29 | Reagovat

líp bych to popsat nedovedla :)docela jsem si tenhle film oblíbila, viděla jsem ho už dvakrát :D a některý scény snad stokrát :D

2 Lobelie Lobelie | Web | 24. října 2010 v 20:16 | Reagovat

[1]: Ó díky :D Já též - konkrétně asi všechny s Petrim, pak tu, kde zmiňujou Nilse, potom též všechny, kde se vyskytuje Jasper alias Dani... A pár dalších, ale tyhle určitě nejčastějc :D

3 Malma Malma | Web | 24. října 2010 v 20:25 | Reagovat

jo, tak nějak jsem to myslela :D u mě vede hlavně scéna, kdy si Petri s Tuomasem "odflusnou" :D :D řekněme, že je to scéna, kdy je tam Petri asi nejdelší dobu :D

4 Lobelie Lobelie | Web | 24. října 2010 v 23:46 | Reagovat

[3]: Jo, tu část taky miluju :D A ještě tu, jak tam Petri sedí s Kridem v tom pajzlu :D Uuu :D

5 Scatthach Scatthach | Web | 25. října 2010 v 14:39 | Reagovat

za petriho to najväčšie plus xDDD...každopadne na zaver som sa začala psychopaticky rehotať....to rozuzlenie bolo proste...xDDDDDDDDDDDDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama